Round 5 Teams

FIRST XI SECOND XI THIRD XI FOURTH XI FIFTH XI
Grade Dorothy McIntosh Shield B Grade D Grade H Grade I Grade
vs TEMPLESTOWE Mitcham Koonung Heights Koonung Heights Doncaster
Arrive 11:45 AM 11:45 AM 12:45 PM 12:45 PM 12:45 PM
Start 1:00 PM 1:00 PM 1:30 PM 1:30 PM 1:30 PM
9/11 9/11 9/11 9/11 9/11
Oval #1, Templestowe Reserve Bob Saker Oval Middle Oval North Oval, Stradbroke Park Bottom Oval
Hawtin Street, Templestowe Mahoneys Road, Forest Hill Mahoneys Road, Forest Hill Harp Road, Balwyn Mahoneys Road, Forest Hill
Afternoon Tea Afternoon Tea Afternoon Tea
1 Marc Lamont (C) Dylan Jellett Roger Harrison (C) Pete Jessup (VC) David Cowell (C)
2 Nathan Larkins John Kennett (VC) Stuart Hamilton Kaelan Scully Rod Jones (WK)
3 Robin Ferdinands Rob Nurse Scott Millar Glen Mackie (VC) Jeff Woolley
4 Aditya Munukutla (VC) Andrew Siebel (C, WK) Derek Clark Jacob Mitchell Kyle Richards (until 4pm)
5 Danushka Basnayake Naya Hewasinghe Chris Edwards (WK) Jean-Paul Lefebure (C, WK) Danny Martin
6 Ryan Chhajed (WK) Scott Witherden Josh Paton Wil Scully Jason Griffith
7 Brad Gant Jordan Wiles Pieter Walker Sam Alberico Craig MacDonald
8 Jayden Hall Thomas Taylor Liam Fraser Ben Verde Elliot Ciardulli
9 Ali (Raza) Amjad Andy Taylor Tim Dartnell Aamir Naeem Peter Ciardulli
10 James Jessup Mitch Clark Andrew Dartnell Azib Zamir Hamish Kennett
11 Aidan Gant Charlie Nicholls Josh Millar Tim Day Aidan Siebel
Posted in Uncategorized | Leave a comment

Round 2 Teams

FIRST XI SECOND XI THIRD XI FOURTH XI FIFTH XI
Grade Dorothy McIntosh Shield B Grade D Grade H Grade I Grade
vs ST DAVIDS EAST BOX HILL EAST BURWOOD BLACKBURN SOUTH FOREST HILL
Arrive 11:45 AM 12:00 PM 12:45 PM 12:45 PM 12:45 PM
Start 1:00 PM 1:00 PM 1:30 PM 1:30 PM 1:30 PM
19/10 19/10 19/10 19/10 19/10
Bob Saker Oval Howard Wilson Oval, Whitehorse Reserve Oval 2, Morton Park Mahoneys Reserve Middle Oval North Oval, Ballyshannassy Park
Mahoneys Road, Forest Hill Whitehorse Road, Box Hill Central Road, Blackburn Mahoneys Road, Forest Hill Highbury Road, East Burwood
Afternoon Tea Afternoon Tea
1 Marc Lamont (C) Rob Nurse Roger Harrison (C) Pete Jessup (VC) David Cowell (C)
2 Gautam Paalep John Kennett (C, WK) Amila Mendis Harris Dimopoulos Ben Verde
3 Nathan Larkins Brad Gant Scott Millar Sachin Kumar Rod Jones (WK)
4 Robin Ferdinands Nayanajith Hewasinghe Stuart Hamilton Vishal Sharma Charlie Nicholls
5 Danushka Basnayake Thomas Taylor Jordan Wiles Jacob Mitchell Harry Marshall
6 Aditya Munukutla (VC) Shane Fedat Zac Scully Jean-Paul Lefebure (C, WK) Scott Witherden
7 Ashen Gonagala (WK) Andrew Lord Ryan Chhajed (WK) Glen Mackie (VC) Jason Griffith
8 Dan Smith James Jessup (VC) Ali Raza (VC) Wil Scully Matt Cowell
9 Aidyn Malojer Mitch Clark Derek Clark Pieter Walker Aamir Naeem
10 Scott Jackson Scott O’Neill AJ Dissanayaka Cleedon Botha Azib Zamir
11 Jayden Hall Aidan Gant Tim Dartnell Craig MacDonald Noah Browell
Sam Alberico Hardy Chaudhari
Kaelan Scully Andrew Taylor
Posted in Uncategorized | Leave a comment

Nuna CC Season Launch 2019-20

Guys,

Can you all please be available for our season launch on Thursday October 17. This will complete with selection for Round 2.

Rob and Dave will have short presentations and James from Back in Motion Mitcham will give us a presentation on injury prevention.

Dinner will be available from 7.30 pm

Cheers.

Nuna CC Committee

Posted in Uncategorized | Leave a comment

Selection last round

Selection last round 2018-19.xlsx

Posted in Uncategorized | Leave a comment

NCC – Last Round, Trivia Night, Senior Presentation Night, Junior Structure & Vote for NCC

Hi all,

Last Round
We are heading into the last home & away game of the season, if you have NOT let us know your availability please do so ASAP. The First XI are again on Bob Saker Oval, so it would be good to get some past player support for them over the next couple of weeks.

Trivia Night (Saturday 2nd March)
There is still room available for the Clubs Trivia Night on 2 March ($20ph). The prizes coming in look fantastic – and even if you don’t win prizes on the night, you will have fantastic entertainment!! If you are keen to attend, please write your name up on the board in the clubrooms, or let me know.

Senior Presentation Night (Saturday 30th March)
New Format for 2019…look out for more information, invites have been sent out via Facebook, but please let me know if you can make it. Will be a great way to finish off the season.

Junior Structure
Can you please have a look at the junior structure document attached proposed for next season? We are still looking to fill some of the key roles. Alternatively, if you have an interest in helping out in any way next season – now is the time to let us know.

Helping Nuna win some $$
Maquarie Sports Radio Little Legends

Vote for Nuna in the Macquarie Sports Radio Little Legends promotion. The 3 Sports Clubs in Sydney, Melbourne, Brisbane and Perth who get the most votes will win $2,000 each for their club.
Link Below:
Little Legends: vote now

Pancake Parlour – Club Rewards Program
Sign up to the Pancake Parlour Rewards program, via the link below:
www.clubrewards.com.au

Cheers,
Blewey
0402 260 545

Junior Structure 2019-20.pdf

Posted in Uncategorized | Leave a comment

Nunawading CC 2019 Past Players Day

Nunawading CC cordially invites all past and present players to our annual Past Players Day. There will be some great memories to look back on and we hope to see you there. Please see attached for more details.

Nuna CC Committee

2019 Past Players Day.pdf

Posted in Uncategorized | Leave a comment

Selection – Round 10

Seconds Thirds Fourths Fifths
A Grade C Grade G Grade H Grade
GLEN WAVERLEY HAWKS MITCHAM BURWOOD DISTRICT WYCLIFF
12/1 & 19/1 12/1 & 19/1 12/1 & 19/1 12/1 & 19/1
11:45 AM 12:00 PM 1:00 PM 1:00 PM
1:00 PM 1:00 PM 1:30 PM 1:30 PM
Capital Reserve Bob Saker Oval Mahoneys Reserve Oval #3 Highfield Park North Oval
Capital Ave, Glen Waverley Mahoneys Road, Forest Hill Mahoneys Road, Forest Hill Riversdale Rd, Burwood
Afternoon Tea Afternoon Tea
Marc Lamont (C) Roger Harrison (C) David Cowell (C) Jean-Paul Lefebure (C)
Scott Millar John Kennett (permit) Andrew Lord Pete Jessup
Suchintha Lak Kale Wren Chris Edwards Vishal Sharma
Duleeka Brahmanage Rohan Roy (restriction) Hardy Chaudhartz (restriction) James Jessup
Andrew Siebel Michael Wharton Aditya Munukutla (restriction) Dulina Gunaratne
Daniel Smith Josh Richardson (restriction) Michael Cowell Glen Mackie
Patrick West Subir Roy Jordan Wiles Jacob Wright (new)
Shane Fedat Mark Richardson Rod Jones Johnbir Kohli
Derek Clark Aidyn Malojer (Week 1) Scott Witherden Jarrod Stafford (new)
Isuru (Hewa) Samarasinghe Zac Scully Isuru Ranaweera Darcy Johnston (new)
Scott O’Neill Thomas Taylor Ayesh De Silva Rob Ferdinands (restriction)
Gautam Paalep (Week 2) (restriction) AJ Dissanayake Nathan Larkins (restriction)
Jacob Mitchell
Posted in Uncategorized | Leave a comment